Ruszyła akcja „Onkoodpowiedzialni” poświęcona edukacji onkologicznej, profilaktyce i promocji zdrowia. Organizator, NEO Hospital, w pierwszej odsłonie akcji chce pomóc kobietom dotkniętym nowotworem ginekologicznym. Partnerem akcji jest Stowarzyszenie „Lepsze Miasto”.

Przez wiele miesięcy żyliśmy doświadczając ograniczeń w dostępie do opieki medycznej lub wywołanych obawami. Badania diagnostyczne i profilaktyczne, wizyty kontrolne czy planowe zabiegi odkładane były „na później”.  W 2020 roku wystawiono o 19 665 mniej kart DILO niż w 2019 roku, co oznacza, że osoby, które zachorowały na nowotwór nie zostały zdiagnozowane i nie otrzymały odpowiedniej opieki na czas. Jednocześnie nie były wykonywane podstawowe badania profilaktyczne, takie jak cytologia – z programów profilaktycznych refundowanych z NFZ skorzystało w 2020 r. zaledwie 14% uprawnionych. Ograniczenia wystąpiły również w obszarze diagnostyki. W ten sposób powstał tzw. dług zdrowotny, z którego skutkami będzie trzeba się teraz zmierzyć. Wraz z odejściem trzeciej fali pandemii zaczęła się fala dramatycznych apeli lekarzy i pacjentów dotycząca skutków, jakie wywołuje pandemia w zakresie leczenia chorób onkologicznych.

Akcja „Onkoodpowiedzialni’, której inicjatorem jest NEO Hospital opiera się na wspólnych działaniach ze społecznie odpowiedzialnymi pracodawcami w celu zwiększenia świadomości zdrowotnej pracowników, zwrócenia uwagi na profilaktykę onkologiczną i wskazania ścieżki, jak sobie radzić z chorobą onkologiczną, gdy dotknie ona któregoś z pracowników. Partnerami akcji zostali między innymi Fundacja Onko Cafe, Fundacja Rakiety, Ogólnopolska Organizacja Kwiat Kobiecości, Business Centre Club, czy Polska Federacja Szpitali.

Czerwcowa odsłona akcji poświęcona jest nowotworom ginekologicznym, rakowi endometrium i rakowi szyjki macicy, bo te w Polsce od lat mają jedne z najgorszych wyników śmiertelności w Unii Europejskiej. 

– Poprzez naszą akcję chcemy stworzyć zaangażowanym firmom i ich pracownikom możliwość zadawania pytań i poznania rozwiązań, w tym przede wszystkim w zakresie profilaktyki i nowoczesnych metod leczenia. Wiele zależy od nas samych, od naszych odpowiedzialnych postaw wobec własnego zdrowia. Możemy kontrolować wiele czynników ryzyka. Między innymi zachowując aktywność fizyczną i dbając o odpowiednia dietę. A także wykonując systematycznie badania profilaktyczne. Należy również pamiętać, że choroby nowotworowe można skutecznie leczyć i współczesna medycyna daje nam coraz więcej możliwości i nowoczesnych technik leczenia – mówi Joanna Szyman prezes zarządu Neo Hospital.

W ramach akcji planowane są spotkania live z lekarzami, psychoonkologami, którzy podzielą się doświadczeniami oraz odpowiedzą na pytania, jak dbać o zdrowie, jak reagować, gdy pojawia się choroba onkologiczna, gdzie szukać pomocy, jaka jest rola opieki personalizowanej oraz, jak na powrót do zdrowia wpływają nowe technologie. Podczas planowanych spotkań swoją perspektywą podzielą się także pacjentki, które same zachorowały na nowotwór.

Z szacunków za rok 2020 wskazanych w raporcie „Nowotwory złośliwe w Polsce” wynika, że zachorowalność na raka szyjki macicy dotyczyła 2,1 tys. kobiet. I choć w ostatnich latach obserwujemy spadek zachorowalności i umieralności, to statystyki w zakresie przeżyć wyglądają ciągle bardzo słabo na tle innych krajów europejskich. W przypadku raka endometrium obserwuje się stale rosnącą tendencję zachorowalności i umieralności. W okresie 2005-2017 zachorowalność wzrosła o 44%, a umieralność zaś o ponad 120%. Szacuje się, że w 2020 r. diagnozę rak trzonu macicy usłyszało ponad 6,6 tys. Polek.

Podstawowa kwestia to profilaktyka, bowiem wczesne wykrycie zmian nowotworowych wiąże się z dobrym rokowaniem. Podczas akcji „Onkoodpowiedzialni” lekarze z NEO Hospital będą udzielać bezpłatnych konsultacji on-line dla pacjentek z diagnozą raka szyjki macicy, bądź raka endometrium. Będzie można również skorzystać z bezpłatnych badań cytologicznych oraz dowiedzieć się więcej o korzyściach i istocie badań profilaktycznych, a także nowoczesnych technikach leczenia. 

Małoinwazyjne techniki nadzieją dla chorych na raka

Jedną z podstawowych technik leczenia nowotworów ginekologicznych na wczesnym etapie jest leczenie chirurgiczne. Współczesna medycyna oferuje liczne możliwości leczenia zabiegowego, w tym techniki małoinwazyjne, również z użyciem robota da Vinci.

W krakowskim Szpitalu na Klinach, dzięki dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej, te nowoczesne zabiegi z wykorzystaniem robota da Vinci dla pacjentek dotkniętych rakiem endometrium oraz rakiem szyjki macicy, zakwalifikowanych do programu, są dostępne całkowicie bezpłatnie.

– Naszym celem jest precyzja w wykonaniu zabiegu usunięcia nowotworu, a jednocześnie zachowanie jakości życia pacjentki po zabiegu. Wśród spodziewanych istotnych korzyści programu są m.in. mniejszy ból, mniejsze krwawienie śródoperacyjne, mniejsza liczba powikłań śród- i pooperacyjnych. Możliwość zastosowania robota da Vinci w operacyjnym leczeniu jest też szczególnie ważna dla pacjentek ze znacznym stopniem otyłości, u których gojenie się ran pooperacyjnych po zastosowaniu chirurgii klasycznej jest szczególnie trudne – mówi dr n. med. Maciej Olszewski, specjalista w dziedzinie ginekologii onkologicznej, certyfikowany operator robota da Vinci.

Jak skorzystać z programu bezpłatnych zabiegów da Vinci?

By skorzystać z programu, pacjentki mogą już teraz zgłaszać się osobiście, telefonicznie (+12 200 20 25) lub za pomocą formularza konsultacji on-line dostępnego na stronie internetowej szpitala https://www.szpitalnaklinach.pl/ i na stronie https://zabiegidavinci.pl/.

Więcej informacji o akcji „Onkoodpowiedzialni”:

Strona www dedykowana akcji: www.onkoodpowiedzialni.pl

Konto na Facebooku dedykowane akcji: https://www.facebook.com/onkoodpowiedzialni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *