„Zmiana na LEPSZE przychodzi czasem zupełnie nieoczekiwanie.”

Jane Jacobs (1916-2006)

Think tank Instytut Miast i Miejskości im. Jane Jacobs funkcjonuje w ramach Stowarzyszenia Lepsze Miasto

Instytut skupia ekspertów z wszystkich dziedzin pośrednio i bezpośrednio związanych z miastem oraz jego funkcjonowaniem. Celem powołania think tanku jest dogłębna analiza i ocena obecnej sytuacji w miastach oraz tworzenie strategicznych rozwiązań dla lepszych miast.

Instytut został założony pod wpływem impulsu, jaki dała waleczna autorka książki „Śmierć i życie wielkich miast ameryki” Jane Jacobs, zwolenniczka budowania miast opartych na szacunku do ich mieszkańców, obserwacji tego co w nich działa a co nie, wołając o rozsądek do układu stworzonego przez władze miejskie, deweloperów i urbanistów. Nie była architektką, ani urbanistką, lecz miejską PASJONATKĄ, która na własnej skórze odczuła oddziaływanie wspomnianego układu na codzienne życie mieszkańców… Jane Jacobs wzięła sprawy w swoje ręce, a jej książka to, jak sama o niej pisze,  „atak na obowiązujące metody planowania i przebudowywania miast”!

Do współpracy zachęcamy i zapraszamy urbanistów, architektów, ekonomistów oraz innych specjalistów z dziedzin związanych z miastem i miejskością (np. transport, ekologia, IT, socjologia miasta). Kierujemy się wyłącznie projektem LEPSZYCH miast dla ich mieszkańców.

„Prawdziwa oryginalność polega na zrobieniu LEPIEJ tego, co inni już nieraz robili.”

Czesław Przybylski (1880-1936)