Misja i wizja

Co nas inspiruje?
Idee i poglądy określane jako Miasto dla Ludzi, Nowa Urbanistyka, miasto „15 minutowe” takie jak:

  • Miasto na ludzką skalę. Ciekawe ale niemonumentalne czy monotonne, żywe ale nie przeładowane i zatłoczone.
  • Okolica przyjazna pieszym (szerokie chodniki, drogi nie powinny stanowić bariery, siatka dróg, zróżnicowanie funkcjonalne dzielnic).
  • Zrównoważony transport – pieszy, rower, transport publiczny, samochód.
  • Region metropolitalny podstawową jednostką ekonomiczną.
  • Duże miasta, miasteczka, wsie mają wyraźnie określone centrum i granice. Dzielnica, strefa, korytarz główne elementy rozwoju metropolii.

oraz poglądy Jane Jacobs wyrażone w książce „Śmierć i życie wielkich miast Ameryki”.

  • Współdecydowanie o kształcie miasta przez jego mieszkańców.
  • Bujna miejska różnorodność – zróżnicowanie funkcjonalne ulic, kwartałów, dzielnic.

Czym jest dla nas miasto?
Procesem, dynamicznym systemem, żywym organizmem tworzonym przez ludzi dla nich samych

Jak chcemy ulepszać miasta?
Poprzez dialog i współpracę między mieszkańcami a ekspertami różnych dziedzin. Każda z tych grup posiada unikalną wiedzę o mieście i przez połączenie jej mogą powstać najlepsze rozwiązania. Ale dyskusja to za mało, potrzebny jest nacisk na implementacje wypracowanych w dyskusji pomysłów oraz działania edukacyjne podnoszące wiedzę o mieście/kulturę miejską.


Nasze wartości

Społeczeństwo – parafrazując dawne zawołanie, naszym hasłem jest „Społeczeństwo, głupcze!”, biznes i ekonomia są ważne, ale to one mają służyć ludziom, dobrze funkcjonujące społeczeństwo stworzy dobrą gospodarkę, a nie odwrotnie.

Otwartość – bez otwartości na innych, na nowe pomysły i idee trudno stworzyć dobrze funkcjonujące społeczeństwo, które umie prowadzić dialog i ze sobą współpracować. Tym bardziej ulepszyć miast, które powstały jako miejsce spotkań ludzi.

Odwaga – potrzebna jest do wdrażania pomysłów w życie, tak aby zmieniać rzeczywistość na lepsze a nie tylko produkować mądre dokumenty do szuflady.

Szacunek – każdy z nas jest inny, każdy z nas ma prawo być sobą, bez szacunku dla naszych różnic, nie będzie te otwartości i rzeczowego dialogu. Nie będzie go też be szacunku dla nauki, wiedzy, doświadczenia i kompetencji.

Innowacyjność – podstawą rozwoju, ulepszania rzeczywistości, poprawy warunków życia są innowacje. Innowacje rozumiane szeroko jako nowe produkty, usługi, ulepszone procedury i dobre praktyki. Innowacyjność nie jest możliwa bez otwartości, gdyż bez niej nowe idee i pomysły nie będą mogły zaistnieć


Nasi reprezentanci

Zarząd

Bartłomiej SchmidtPrezes Zarządu

Lepsze miasto dla mnie to miasto na ludzką skale, stworzone przez mieszkańców i dla mieszkańców.

Poza Lepszym Miastem zajmuje się fotografią, czytam dużo książek i od czasu do czasu gram w curling.

O mnie

Ukończył Finanse i Rachunkowość na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, ale niemal od początku swojej kariery zawodowej związany jest z branżą IT. Pracował jako tester, kierownik projektów (posiada certyfikaty Prince 2 Practitioner, PMP oraz Professional Scrum Master I) i analityk biznesowy tj. rozwiązywaniu problemów przy pomocy aplikacji i systemów informatycznych na czym obecnie się skupia.

» Rozwiń


Założyciel i przez 11 lat prezes Krakowskiego Klubu Curlingowego, jednego z największych i najstarszych klubów curlingowych w Polsce. Brązowy medalista curlingowych Mistrzostw Polski w 2006 roku. W latach 2014-2018 prezes Polskiej Federacji Klubów Curlingowych, gdzie między innymi współtworzył pierwszą ogólnopolską ligę curlingową. Poza sportem był też m. in. wolontariuszem w fundacji zwalczającej współczesne niewolnictwo – SlaveFreeTrade gdzie zajmował sie projektowaniem User Experience.

» Zwiń

Adrian KrólWiceprezes ds. organizacyjnych

Lepsze miasto dla mnie to przestrzeń, gdzie mieszkańcy są włączeni w proces zarządzania swoją społecznością.

Poza Lepszym Miastem pilot szybowcowy oraz miłośnik sportów wodnych (żeglarstwo, nurkowanie).

O mnie

Specjalizuje się w zarządzaniu sprzedażą międzynarodową i korporacyjną.

Posiada kilkunastoletnie doświadczenie zawodowe w zarządzaniu zespołami w obszarach sprzedaży, marketingu, produktu i e-commerce między innymi dla takich firm jak Nowy Styl, Grupa RMF, Luxsfery (start-up), ML System S.A.

» Rozwiń


Od ponad 10 lat realizuje się w organizacjach pozarządowych zajmując stanowiska zarządcze. Jedno z miejsc na tej liście zajmuje Aeroklub Krakowski, gdzie pełni funkcję Wiceprezesa Zarządu odpowiedzialnego za sprzedaż oraz marketing.

» Zwiń

Błażej WogórkaWiceprezes ds. finansowych

Lepsze miasto dla mnie to nadzieja, że mieszkańcy będą mieli realny wpływ na decyzje podejmowane w swojej małej ojczyźnie.

Poza Lepszym Miastem jest zagorzałym kibicem polskich sportowców, dba o zwierzęta i przyrodę oraz czyta powieści sensacyjne.

O mnie

W NGO’sach od 2005 roku, obecnie współpracuje z Zakonem Maltańskim w Polsce (od 2012 roku)
i Fundacją Polskich Kawalerów Maltańskich w Krakowie (od 2014 roku) przy projekcie Maltańskiego Centrum Pomocy Niepełnosprawnym Dzieciom i Ich Rodzinom oraz koordynując projekty grantowe.

» Rozwiń


Z wykształcenia menedżer w ochronie zdrowia (po studiach międzynarodowych na Université Sorbonne Paris Nord). Absolwent Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości w Krakowie na kierunku: zarządzanie strategiczne przedsiębiorstwem. Pracę zawodową zaczął ponad dekadę temu od prowadzenia własnej firmy w handlu i usługach.

» Zwiń


Dokumenty

Statut Stowarzyszenia „Lepsze Miasto”